Princípy návrhu vesmírnych lodí

Voľný preklad s dovolením originálneho autora: Akin’s Laws of Spacecraft Design  – zoznam princípov ktoré sa hodia nielen pri návrhu, vývoji, testovaní a výrobe vesmírnych lodí, ale aj hociakého iného, napríklad webového projektu:

 1. Analýza bez čísel je len názorom.
 2. Navrhnúť raketu správne vyžaduje nekonečne veľa námahy, preto je dobrý nápad navrhnúť raketu tak, aby zvládala aj chybu v návrhu.
 3. Dizajn je iteratívny proces. Počet potrebných iterácií je vždy o jeden viac, ako doterz prebehlo.
 4. Vaše najlepšie dizajnové výsledky sa nevyhnutne ukážu zbytočnými vo konečnom dizajne. Naučte sa žiť s týmto sklamaním.
 5. Krivku určujú tri body
 6. Všetko je priamka – ak sa nakreslí v systéme log-log (obe osi v logaritmickej mierke), a riadne hrubou fixkou.
 7. Pri dizajnovaní, osoba ktorá chce byť vodcom teamu má zväčša najmenšie predpoklady robiť to.
 8. V prírode, optimum sa nachádza vždy niekde v strede. Neverte predpokladom v ktorých sa optimum nachádza v extrémnom bude
 9. Nemať všetky informácie ktoré potrebujete nie je výhovorka že nemôžete začať robiť analýzu.
 10. Ak váhate, urobte odhad. V núdzi, urobte odhad. Ale určite ten zmetok dajte do poriadku keď už máte reálne čísla.
 11. Niekedy, najrýchlejšia cesta ako niečo dotiahnúť do konca je všetko zahodiť a začať odznovu.
 12. Nikdy neexistuje len jedno správne riešenie. Ale určite existuje mnoho nesprávnych.
 13. Dizajn vychádza z presnej špecifikácie. Nie je žiadny dôvod navrhnúť niečo „o kúsok lepšie“ ako požaduje špecifikácia.
 14. (Edizonov princíp) „Lepšie“ je nepriateľom „dobrého“
 15. (Shea-ov princíp) Dizajn sa dá vylepšiť najmä na uživateľskom rozhraní a to je zároveň presne aj miesto kde sa dá najviac domrviť.
 16. Ľudia ktorý robili podobnú analýzu pred vami nemuseli vedieť o nič viac ako viete vy, preto nie je dôvod dôverovať jej viac ako vašej. O to viac nie je dôvod predkladať ich analýzu ako vašu.
 17. Fakt, že sa analýza objavila v nejakej publikácií nijako nesuvisí s tým, že môže byť skutočne správna.
 18. Minulá skúsenosť je nezastupiteľná pri hodnotení realizovateľnosti, ale môže sa tiež stať, že príliš veľa reality môže zabiť aj inak celkom dobrý dizajn.
 19. Je málo pravdepodobné že ste násobne šikovnejší ako hocikto vo vašom obore. Ak vaša analýza tvrdí, že úniková rýchlosť je dvojnásobkom rýchlosti svetla, možno ste vynašli nadsvetelný pohon, ale omnoho pravdepodobnejšie je že ste niečo domrvili.
 20. Zlý dizajn s dobrou prezentáciou bude eventuálne zamietnutý. Dobrý dizajn so zlou prezentácioiu bude zamietnutý ihneď.
 21. (Larrabee-ov princíp) Polovica výkladu na prednáškach stojí za hovno. Vzdelanie je schopnosť rozpoznať, o ktorú polovicu ide.
 22. Keď váhaš či máš písať dokumentáciu, píš. (Najväčšie požiadavky na dokumentáciu sú krátko po ukončení projektu.)
 23. Časový harmonogram ktorý si navrhol vyzerá ako úplne sci-fi až do memntu kedy ťa klient nevyhodí za to že si ho nedodržal.
 24. Volá sa to „Štruktúra rozdelenia práce“ (Work Breakdown Structure) lebo zostávajúca práca bude vždy pripbúdať, pokým ju nemáte rozdelenú, alebo pokým ju neviete nejako štrukturovať.
 25. (Bowden-ov princíp) Vždy po zlyhaní testu je možné doladiť analýzu tak, aby sa ukázalo, že ste v skutočnosti mali stále nastavené negatívne hodnoty tolerancie.
 26. (Montemerlo-v princíp) Nerobiť hlúposti.
 27. (Varsi-ov princíp) Časový plán plynie iba jedným smerom.
 28. (Ranger-ov princíp) Niečo ako obed zadarmo neexistuje.
 29. (von Tiesenhausen-ov príncíp programového manažmentu) Aby ste získali realistický odhad náročnosti projektu, vynásobte prvotný odhad trvania projektu číslom PÍ a čo sa týka odhadu finančných nákladov posunte desatinnú čiarku o jedno miesto vpravo.
 30. (von Tiesanhausen-ov princíp) Ak potrebujete dosiahnúť čo nalepší výsledok navrhnutého systému, naučte sa dobre kresiliť. Inžinieri vždy dotiahnú projekt do konca presne podľa prvotnej skice.

 

článok je priebežne dopĺňaný…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*